Strona główna | O nas | Kamienie do sauny z oliwinów | Sauny dymne i piece akumulacyjne | Porady | Kontakt | Formularz kontaktowy

Kamienie do sauny z oliwinów

Kamienie do sauny KFD z oliwinów - minerałów o bardzo dobrych właściwościach akumulacji ciepła. Są wyjątkowo odporne na gwałtowne rozgrzewanie i chłodzenie (podczas polewania kamieni w piecu do sauny wodą). Kamienie do sauny KFD gwarantują idealne odparowanie wody (w jęz. fińskim „löyly”). Są przeznaczone zarówno do pieców elektrycznych, jak również do pieców na drewno.Kamienie do sauny KFD z oliwinów dostępne są w opakowaniach ok. 20 kg, w 2 rozmiarach:
  • poniżej 12 cm (do pieców montowanych na ścianie)
  • powyżej 12 cm (do pieców montowanych na podłodze)

Najważniejsze zalety kamienie do sauny KFD z oliwinów:

NIE ZAWIERAJĄ MINERAŁÓW SIARCZKOWYCH – SAUNA BEZ SIARKI
  • Kamienie z oliwinów nie zawierają minerałów siarczkowych, które mogą wydzielać szkodliwe gazy zawierające siarkę. Dlatego powietrze w saunie pozostaje świeże i przyjemnie się nim oddycha.
  • Kamienie z oliwinów nie wytwarzają dwutlenku siarki, który sprawia że drewniane powierzchnie w saunie staję ciemne oraz powodują powstawanie rdzy na metalowych częściach pieca do sauny. Dzięki temu żywotność pieca do sauny znacznie się wydłuża.

NIE ZAWIARAJĄ KWARCU I AZBESTU – SAUNA BEZ PYŁU KAMIENNEGO
  • Kamienie do sauny z oliwinów nie mają w swoim składzie kwarcu ani minerałów zawierających azbest, które mogą powodować ryzyko związane z różnymi chorobami.

WYJĄTKOWA ZDOLNOŚĆ DO AKUMULACJI CIEPŁA – OSZCZĘDZAJĄ PIEC I ENERGIĘ
  • Kamienie do sauny z oliwinów dają delikatne, długo utrzymujące się ciepło, które wystarcza nawet do osuszenia sauny po kąpieli. Dzięki temu nie ma ryzyka powstania uszkodzeń związanych z wilgotnością lub rozwojem grzybów (szczególnie ważne dla alergików).

NIE WYDZIELAJĄ GAZÓW RADONU – ZDROWA SAUNA
  • Wyeliminowane jest rakotwórcze działania gazów radonu, tak jak to jest w przypadku granitu lub gnejsu.

PASUJĄ DO WSZYSTKICH TYPÓW PIECÓW DO SAUN - UNIWERSALNE
  • Kamienie do sauny KFD z oliwinów są dostępne w rozmiarach dopasowanych do wszystkich oferowanych na rynku pieców do sauny (elektrycznych, na drewno, pieców do sauny dymnej jak również specjalnych pieców).


Zrób przysługę sobie i swojej saunie – wymień standardowe kamienie na kamienie do sauny KFD z oliwinów!

Według testów przeprowadzonych w laboratorium geologii gospodarczej na Uniwersytecie Technicznym w Helsinkach, kamienie z oliwinów są jednorodne i bardzo mocne. W ich skład wchodzi głównie niezwykle rzadko występujące, mocne, czyste oliwiny, o doskonałej odporności na ciepło. Według klasyfikacji skał laboratorium geotechniki Fińskiego Centrum Badań Technicznych (Biuletyn VTT/GEO nr 25, 1976), stopień wietrzenia oliwinów wynosi 0. Fińskie złoża oliwinów bogate są w cienkie żyłki chlorytowo serpentynowe. Dzięki temu, rozbijanie skały na kamienie o rozmiarach odpowiednich dla pieców do sauny jest o wiele łatwiejsze. Dzięki swojej niezwykle wysokiej gęstości, a także dobremu ciepłu właściwemu i przewodnictwu ciepła, kamienie te pochłaniają i rozpraszają ciepło na stałym poziomie przez długi okres czasu. Normalna rozszerzalność cieplna spowalnia wietrzenie mechaniczne, mające wpływ na kamienie poddawane zmiennym temperaturom w saunie. Oliwiny nie są groźne dla zdrowia, nie tylko dlatego, że nie zawierają siarczków ani innych szkodliwych minerałów, ale także dzięki minimalnej zawartości uranu. Oznacza to, że nie uwalniają gazów rakotwórczych, jak to dzieje się w przypadku innych skał, w szczególności granitu i gnejsu.
Informacje ogólne dot. występowania oliwiniów ze złoża, z którego pochodzą kamienie do sauny KFD:
Centrum Badań Geologicznych dokonało szczegółowych badań dotyczących występowania oliwinów (broszura Nr M19/3132/-81/80). Skład chemiczny i mineralny tego kamienia jest wyjątkowy. W żadnym innym regionie Finlandii nie odkryto podobnych skał.


Badacze stwierdzili, że kamień ten jest materiałem w wysokim stopniu odpowiednim do pieców do sauny.
Różnice pomiędzy kamieniem z oliwinów a kamieniem z diabazem oliwinowym:

Ponieważ istnieją dwa rodzaje kamieni do sauny, chcemy wyjaśnić pokrótce różnice pomiędzy nimi.
* Informacje dot. składu diabazu oliwinowego oparte są na uśrednieniu danych innych producentów.

 

Informacje Techniczne
Średni wielkość ziarna 0,3 mm
Ciężar właściwy (wysoki) 3,5
Twardość 6,5
Wytrzymałość na ściskanie 240,0 MN/m2
Wytrzymałość na rozciąganie  23,6 MN/m2
Elastyczność  122 500 MN/m2
Pojemność cieplna  2760 - 3050 kJ/m3K
  
Charakterystyka kamienie do sauny KFD z oliwinów
Oliwiny  68 - 73%
Plagioklaz  15 - 20 %
Pozostałe krzemiany (głównie Pirokseny)
 4 - 7 %
Pozostałe minerały (Tytanomagnetyt, Ilmenit, Spinelit)  100 %Ulotka kamienie do sauny z oliwinów KFD (pdf)

© 2011-2020 KFD Sp z o.o. | ul. Olszankowa 51 | 05-120 Legionowo | telefon: +48 22 774 32 16 | fax: +48 22 774 17 11